Wymagasz?? Może popracuj wpierw nad sobą…

To my rodzice jesteśmy ze swoimi dziećmi od samych narodzin. Opiekujemy się nimi, pielęgnujemy ich małe ciałka, dbamy o ich bezpieczeństwo i pomagamy w nabywaniu podstawowych umiejętności. Z czasem stajemy się dla nich autorytetem. Jesteśmy ciągle obserwowani przez nasze małe istoty i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podglądają nas i podsłuchują na każdym kroku, a potem próbują naśladować, a Ty wtedy patrzysz i słuchasz z rozdziawionymi ustami, skąd nasze dziecko to potrafi??

Dziecko najwięcej uczy się z obserwacji nas, rodziców.

Robisz wszystko, żeby Twoja pociecha wyrosła na dobrego człowieka, więc od maleńkości uczysz podstawowych zachowań wobec innych. 

Wychodzisz z dzieckiem na spacer, uczysz mówić innym „dzień dobry”. Wychodzisz ze sklepu uczysz mówić „do widzenia”. Teraz zastanów się czy Ty korzystasz z tych zwrotów, szczególnie w obecności dziecka. Nawet jeśli wbijesz jakimś sposobem do tej małej główki, że tak należy, to i tak z biegiem czasu może zapomnieć, bo nie będzie słyszało tych słów z Twoich ust.

A kiedy ostatnio powiedziałaś przepraszam Swojemu dziecku?

Wymagasz przeprosin od dziecka, kiedy zrobi coś czego nie powinno zrobić. Chyba większość z nas uczy swoje dziecko używania tego słowa, czy na placu zabaw, kiedy sypnie piaskiem na swojego kolegę z piaskownicy czy w domu po kłótni z rodzeństwem. Magiczne słowo, przepraszam. A jak często to słowo przechodzi przez Twoje usta. Potrafisz wypowiedzieć je w kierunku swojego dziecka, kiedy obiecałaś wielką porcję lodów w drodze powrotnej z zakupów, ale jednak nie zdążycie, bo śpieszysz się do pracy. A może kiedy w nerwach nakrzyczałaś na swojego malucha, potrafiłaś przeprosić?

Trzy magiczne słowa – przepraszam, proszę i dziękuję

Posługuj się tymi słowami, one naprawdę są magiczne, a Twoje dziecko z pewnością weźmie z Ciebie przykład i nie raz Cię zaskoczy. Podziękuje Ci za przepyszny tort urodzinowy, który upiekłaś czy za beztroskie chwile spędzone na placu zabaw. Przyznaj, że odlatujesz z radości, kiedy Twoje dziecko rzuca Ci się w ramiona i szepcze do ucha ” dziękuję mamo”.

A to słynne „proszę mamo, mogę?” To hasło często pada w naszym domu, no bo jedna córka chciałaby zjeść coś słodkiego, a druga odrobiła zadanie domowe i marzy jej się pograć chwilę na komputerze. Wymiękam, kiedy tak proszą. Oczy jak u kota ze Shreka i stoją, stoją, aż wystoją. Zwyczajnie daję za wygraną  i pozwalam. 

To są właśnie jedne z tych bezcennych chwil w całym tym byciu rodzicem, ale o  tym zapewne już wiesz.

Wymagasz zatem od dziecka, pracujesz nad Jego dobrymi manierami, nad Jego wychowaniem, ponieważ bardzo chcesz, żeby było uprzejme dla innych czy  żeby szanowało starszych.  A jak w całym tym dbaniu o kulturę osobistą małego człowieka  mają się Twoje dobre maniery Drogi Rodzicu?

Dziecko słyszy jak odzywasz się do innych, jakich słów używasz i jak mówisz o innych, ale także pamięta jak się odnosisz do Niego samego. I właśnie ten przykład jaki dajesz swojemu dziecku, czasem zupełnie automatycznie, nie jest doskonałym wzorem do naśladowania. 

Popracuj więc wpierw nad sobą Drogi Rodzicu, a potem wymagaj od swojego dziecka konkretnych zachowań. Zwracanie większej uwagi na swoje postępowanie i  dawanie dobrego przykładu poprzez własne uczynki, sprawia, że pracujemy również nad swoim dzieckiem, pokazując mu te dobre maniery, a nie tylko tłumacząc słowami, które jednym uchem wlecą, a drugim wylecą.

Zacznijmy od siebie samych….

 

Piątka

 

Share on FacebookShare on Google+

Inne podobne wpisy

2 komentarze

  • MIRKA
    13 czerwca 2017 at 17:47

    MAM TRÓJKĘ … TEŻ SĄ JUŻ RODZICAMI 🙂

  • Radosna Chata
    2 maja 2017 at 20:02

    Całkowicie popieram 🙂

Zostaw Komentarz

Autorka wpisów

Czarna Sowa

Rola mamy to obecnie najważniejsza rola jaką odgrywam w moim życiu. To moja rodzina zainspirowała mnie do przygody z blogowaniem. Na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie, zapraszam!!!

Zajrzyj także tutaj

Facebook - CzarnaSowa

Instagram

Napisz do mnie...

Jeśli masz chęć do podzielenia się z innymi Twoją radością lub smutkiem, a może znasz jakąś fajną historię z życia wziętą, napisz!! Ja z chęcią przekażę to dalej, w moich postach.

zBLOGowani.pl