Najstarsze talie tarota

Pochodzenie kart tarota kryją mroki historii i choć jest wiele hipotez na ten temat, dopiero podjęte w XX wieku rzetelne badania historyczne, dokumentują informacje o najstarszych, zachowanych do czasów obecnych, fragmentach talii tych tajemniczych kart.

Talie są pochodzenia włoskiego, datowane na XV wiek, a ich przybliżona liczba określana jest na około 20 talii. Najbardziej kompletne i wg historyków sztuki najstarsze talie, przypisywane są włoskiemu malarzowi z Cremony - Bonifacio Bembo. Są to:

1. Tarot Cary-Yale /nazwa pochodzi od nazwy kolekcji w bibliotece Uniwersytetu w Yale/ lub Visconti Di Modrone /nazwa pochodzi od nazwiska poprzedniego właściciela/. Z talii tej zachowało się 67 kart, w tym 11 kart atutowych, czyli Arkan Wielkich. Posiadam w swojej kolekcji reprodukcję tej talii i mam nadzieję bliżej ją przedstawić w opisach talii kart tarota.

2. Tarot Brambilla - talia od 1971 roku należy do zbiorów Galerii Brera w Mediolanie, a jej nazwa pochodzi od Giovanniego Brambilla, który kupił owe karty w Wenecji w 1900 roku. Z talii tej zachowało się 48 kart, w tym tylko 2 karty atutowe - Cesarz oraz Koło Fortuny. Pozostałe karty figuralne to: Paź i Rycerz Pucharów, Paź i Rycerz Denarów oraz Paź, Rycerz i Królowa Buław. W talii Brambilla wszystkie karty figuralne mają złocone tła, natomiast karty "pip" srebrne. Niestety reprodukcji tej pięknej talii nie mam jeszcze w swojej kolekcji, lecz mam nadzieję, że przyjdzie taka chwila, że będzie jeszcze dostępna w sprzedaży.

3. Tarot Visconti-Sforza - talia podzielona została między trzech właścicieli: Pierpont Morgan Library w Nowym Yorku, Accademia Carrara w Bergamo i prywatną kolekcję rodziny Colleoni, także w Bergamo. Z talii tej zachowały się 74 karty, w tym 19 kart atutowych, z których 6 zostało wykonanych przez innego malarza 20 lat później od powstania wymienionej talii. Piękne wydanie tej talii również posiadam w swojej kolekcji.

Wszystkie talie zostały namalowane dla rodzin książęcych w Mediolanie - Cary-Yale oraz Brambilla prawdopodobnie dla Filippo Marii Viscontiego, natomiast Visconti-Sforza dla Francesco Sforzy /następcy Filippo Marii Viscontiego/. Każda z kart z przedstawionych talii to dzieło sztuki warte kontemplacji, podziwu i analizy każdego szczegółu. 

Wśród innych zachowanych historycznych talii tarota wymieniane są:

  • talia Karola VI - zachowało się 17 kart, w tym 16 kart atutowych oraz Paź Mieczy,
  • talia Rotschilda - zachowało się 31 kart, w tym karta Cesarza,
  • talia d'Este - zachowało się 16 kart, w tym 8 kart atutowych

Zachowały się także pojedyncze karty z niezidentyfikowanych różnych talii. Warto wspomnieć, że dwie takie karty znajdują się w Polsce, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie trafiły po wojnie w 1946 roku ze zbiorów Książąt Potockich w Krzeszowicach. Są to karty dworskie - Królowa Pucharów oraz Rycerz Monet.

 

Źródło opracowania: Rafał T. Prinke - "Tarot - dzieje niezwykłej talii kart"

Podobne wpisy:

Tagi:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież